חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אקנה וולגריס (Acne Vulgaris)

אקנה נקרא גם חטטת, או פצעי בגרות.
היא מחלת העור השכיחה ביותר בילדים ובמתבגרים, עם שכיחות עד 87-70 אחוזים במתבגרים. אקנה היא מחלה הנגרמת עקב עלייה בפעילות הורמוני המין במהלך גיל ההתבגרות, אך חלק מהמבוגרים עלולים להמשיך לסבול מהמחלה גם בגילאי 40-30. ברוב המקרים אקנה מופיעה בפנים (99% מהמקרים), בגב (60%) ובחזה (15%).
מתחילת שנות האלפיים, אקנה החלה להיות מוכרת כמחלה כרונית, עם שינוי בגישה לשימוש באנטיביוטיקה, בניהול המחלה והתייחסות לגורמים המשפיעים על היענות לטיפול באקנה.
אקנה היא מחלה הנגרמת עקב עלייה בפעילות הורמוני המין במהלך גיל ההתבגרות. עלייה זו מביאה לפעילות יתר של בלוטות החלב הממוקמות בעיקר בעור הפנים, החזה והגב.

קיימים 4 גורמים פתוגניים עיקריים הפועלים בשילוב בהופעה של פצעי הבגרות:

  1. עלייה ביצירת החלב (Sebum) בבלוטות החלב

      2. התרבות של חיידקי האקנה Propionobacterium acnes ‏(P. Acnes)
      3. שינוי בתהליך הקרטיניזציה (Keratinization) של תאי העור
      4. תהליכי דלקת – שחרור של מדיאטורים דלקתיים לתוך העור

אקנה קומדונלי (Acne comedonal)

באקנה קומדונלי מופיעים נגעים לא דלקתיים (קומדונים). בתחילה מופיעים מיקרו-קומדונים, שהם פצעונים פנימיים בעור שאינם נראים לעין. נגעים אלו הם הבסיס להתפתחות הקומדונים. הקומדונים מופיעים בשתי צורות: קומדונים לבנים וקומדונים שחורים. בתחילה מופיעים קומדונים לבנים המעידים שהפצעונים סגורים ולא נחשפו לחמצן. לאחר מכן, הקומדונים נפתחים, נחשפים לחמצן ולכן הנגעים מקבלים צבע שחור המעיד על כך שהקומדונים התחמצנו.

אקנה דלקתי (הופעה של פפולות ופוסטולות)

רוב חולי אקנה סובלים משילוב של אקנה שאינו דלקתי ומאקנה דלקתי. הפצעונים הדלקתיים מתפתחים ממיקרו-קומדונים או מקומדונים, ועשויים להיות שטחיים או עמוקים. פצעונים דלקתיים שטחיים הם פפולות או פוסטולות [5 מילימטר (מ”מ) או פחות]. נגעים אלו עלולים לההתפתח לקשריות (נודולים) במקרה של אקנה קשה יותר.

אקנה נודולרי

נודולים הם נגעים דלקתיים בגודל מעל 5 מ”מ, הכואבים בעת מישוש. הנודולים עלולים לכאוב ולעתים רבות מופיעות צלקות משניות לנודולים.
לאקנה טווח רחב של תסמינים, החל באקנה קומדונאלי קל, עם או בלי פצעונים דלקתיים וכלה במחלה חמורה עם פצעונים דלקתיים עמוקים, נודולות ובמקרים מסויימים אף הופעת תסמינים מערכתיים. פצעי בגרות בדרגה חמורה עלולים להותיר צלקות קשות על פני העור.
מאחר שמדובר בתופעה שגורמת לפגיעה במראה הפנים בתקופה משמעותית בחיים (גיל ההתבגרות), מתבגרים שסובלים מאקנה חריפה עלולים לפתח מצבי חרדה או דיכאון, בשל מראה עור הפנים המודלק או המחוטט.

כיום יש מספר רב של טיפולים באקנה:

אצל רופאים:

 

מתן תרופות דרך הפה של רטינואידים/אנטיביוטיקה.

עמידות חיידקים לאנטיביוטיקה
עמידות חיידקים היא סוגייה עיקרית בבריאות הציבור, המשותפת לכל מדינות העולם. עמידות חיידקים נגרמת מלחץ סלקטיבי על החיידקים ונובעת משימוש הולם ומשימוש בלתי הולם באנטיביוטיקה.
אנטיביוטיקה הייתה הטיפול היעיל הראשון לאקנה. למרות זאת, קווים מנחים שפורסמו מציעים להגביל את השימוש באנטיביוטיקה, הן מבחינת תדירות השימוש והן מבחינת משך השימוש. העמידות של חיידקי P. Acnes לאנטיביוטיקה מפחיתה את יעילות הטיפול באקנה ועלולה להשפיע על הפלורה הטבעית.

טיפול שאינו תרופתי:

טיפול פנים להוצאת הפרשות השומן המצטברות, וטיפול ביתי.

מוצרים להיגיינה וניקוי של הפנים

היגיינה לקויה עשויה להחמיר את האקנה לכן, מומלץ לשטוף את עור הפנים באמצעות מוצרים עדינים יש לשטוף את הפנים פעם ביום ולא יותר, מכיוון ששטיפות מרובות עשויות לגרום ליובש של עור הפנים.

טיפול במנורות אור כחול / אור אדום (פוטותרפיה)

שיטת טיפול המבוססת על הקרנת אור כחול באורכי גל מסוימים. הקרנת האור פוגעת בחיידק הגורם לאקנה P. Acnes ומפחיתה את הנגעים הדלקתיים בעור. שיטה זו מתאימה לאנשים שמסיבות שונות אינם יכולים לקבל טיפול בתרופות סיסטמיות.

שילוב של תכשיר רטינואיד מקומי ותכשיר אנטימיקרוביאלי היא הגישה המועדפת לרוב המטופלים באקנה:

השילוב של תכשיר רטינואיד מקומי ותכשיר אנטימיקרוביאלי מטפל ב-3 מתוך 4 הגורמים הפתוגניים באקנה: קרטיניזציה לא תקינה, התרבות חיידקי P. Acnes ודלקת.
רטינואידים הנם אנטי-קומדוגנים (מטפלים במיקרוקמדונים), קומדוליטים ובעלי פעילות אנטי דלקתית. Benzoyl peroxide הוא תכשיר אנטימיקרוביאלי עם פעילות קרטוליטית ואנטיביוטיקה היא בעלת פעילות אנטימיקרוביאלית ונוגדת דלקתית.
היעילות הגבוהה של שילוב תכשיר רטינואיד מקומי ותכשיר אנטימיקרוביאלי הוכחה במחקרים קליניים שכללו יותר מ-16,000 מטופלים.
תכשירים המכילים שילוב של רטינואיד מקומי עם תכשיר אנטימיקרוביאלי תורמים לנוחות המטופלים, המתבטאת בהעלאת ההיענות לטיפול. תכשירים משולבים שאינם מכילים אנטיביוטיקה עשויים להקטין את התפתחות העמידות חיידקים. באופן תיאורטי, תכשירים המשלבים רטינואיד עם Benzoyl peroxide הם העדיפים ביותר.

מאמרים נוספים:

צרי איתנו קשר

כתובתינו

ישראל גלילי 7, ראשון לציון

שעות פתיחה

א' – ה': 10:00 – 19:30
ו' – 8:30 – 13:00
סגור בשבת

פרטי קשר

טלפון: 050-686-7653
אימייל: inbarbenaderet@gmail.com

inbar ben aderet

register